Horthyék: a család ma

Kerek hetven esztendeje lesz augusztus 20-án annak, hogy Horthy Miklós kormányzó István fia, akit 1942 februárjában választottak meg kormányzóhelyettessé, a keleti fronton hősi halált halt. Szűkebb családjából a fia, a most hetvenegy esztendős István másfél éves gyermekként, és a feleség, az akkor huszonnégy éves Horthy Istvánné, született gróf Edelsheim Gyulai Ilona búcsúztatta. Ilona asszony most kilencvennégy éves. Sem ő, sem a fia nem él Magyarországon. Mégis mindkettejükre számítanak az ünnepélyes zászlófelvonáson, augusztus 20-án a Parlamentnél.

Az apjára rendkívül hasonlító ifj. Horthy István minden évben elkíséri édesanyját Kenderesre, ahol az idén tizenkilencedik alkalommal, szeptember 2-án emlékeznek meg Horthy Miklós itthoni eltemetéséről.
Mivel a Horthy család kiterjedt volt, élnek Horthyak Magyarországon ma is, azonban a kormányzó közvetlen leszármazottai közül senki sem, mivel azok, vagyis a kormányzó dédunokái, szétszóródtak a nagyvilágban.

A magyarországi, 1944-es októberi foglyul ejtésük után ifj. Horthy Istvánt nagyszüleivel és édesanyjával együtt Bajorországba hurcolták Otto Skorzeny ejtőernyősei. A háborús éveket követően a család a portugáliai Estorilban telepedett le.

Tanulmányai jelentős részét ifj. Horthy István mégsem itt, hanem Angliában végezte. Oxfordban fizikát hallgatott, mérnöki pályáját pedig Londonban, az Imperial College-ben alapozta meg. Ifj. Horthy István hosszú évekig Indonéziában irodaházakat tervezett. Mostani felesége, Horthy Tuti is indonéz, akinek nagyapja, Bapak a Szubud vallási mozgalom megalapítója.

Horthy Miklós életének egyik legközelebbi tanúja, a kormányzó menye, gróf Edelsheim Gyulai Ilona, aki az emigrációban is segítette Horthy Miklóst. Ezt megelőzően, a „kis kormányzóné” amellett, hogy műtéteknél segédkezett a budai várban lévő, sokáig titkosnak számító, de ma már szabadon látogatható sziklakórházban, intenzíven részt vett a kormányzó munkájában, ami különösen 1944-ben jelentett igazi segítséget. Horthy Miklós a „kiugrási irodát” Ilona asszony tevékenységére támaszkodva szervezte meg. Portugáliai emigrációjuk idején Horthy Ilona – hiszen ott ebben a formában használta a nevét – ismét férjhez ment, és új házastársával, Guy Bowden angol ezredessel nemcsak Skóciában és Angliában, hanem Irakban és új férje testvérénél, Kenyában is járt. Ezért Ilona asszony ma olykor a Bowden nevet is használja.

 



Portugáliai birtokukon gazdálkodtak, ahol Guy nemcsak kertészkedett, hanem, ha kellett, traktort is vezetett, Ilona pedig nemcsak málnát termesztett, hanem még disznót is hizlalt. (Ha itthon marad, alighanem hasonló dolga lett volna valahol a Hortobágyon, persze, azzal a különbséggel, hogy Portugáliában azért mégsem ávósok vigyáztak rá.)

Az ott töltött ötvenhat esztendő alatt Ilona megszerette Portugáliát, ezért volt meglepő, hogy több mint másfél éve mégis rászánta magát arra, hogy fiához, Dél-Angliába költözzön.

Ami a Horthy-leszármazottakat illeti, István gyermekei mind Magyarországtól távol találtak új otthonra. Horthy Miklós dédunokái így ma Ausztráliában, Új-Zélandon, Amerikában és Angliában élnek. Nevüket a különböző lexikonok általában nem úgy szerepeltetik, ahogy a családban nevezik őket.

Horthy Miklós unokái közül a legidősebb, az ötvenéves Leonard – számítástechnikai szakemberként – Steven Spielberg Shoah Alapítványának az adatbázisát szerkesztette, és ma is az Egyesült Államokban dolgozik. Leonard húga, Horthy Helena Új-Zélandra települt. A középső gyerek, a negyvenhét éves Horthy Henry mérnök, akinek az indonéz népzene modernizálása a hobbija, és – közgazdászként az Egyesült Államokban végzett, Manuela húgához hason­lóan – Ausztráliában talált otthonra. A legkisebb fiú, a szintén informatikusként dolgozó, negyvenegy éves Horthy Stewart Angliában él. Ő például komolyan gondolt arra, hogy megtanul magyarul.

Özv. Horthy Istvánnénak öt unokájától összesen 14 dédunokája van. Ifj. Horthy István gyermekei, vagyis Horthy Miklós dédunokái közül az Ausztráliában élő Horthy Henry hasonlít leginkább apjára és nagyapjára, Horthy István kormányzóhelyettesre, aki vadászpilótaként 1942. augusztus 20-án a keleti fronton egy olasz Reggiane Re. 2000 „Héja” géppel a földbe fúródott.

Ilona asszony határozottan állítja, hogy bizonyítékai vannak arra, hogy férje halálában a németeknek szerepük volt. A kormányzóhelyettes ugyanis senki, így a németek előtt sem titkolta angolbarát beállítottságát. Augusztus 30-án, csütörtökön 13 órától a Hadtörténeti Intézetben részletesen szó lesz Horthy István életútja mellett halálának körülményeiről is. A rendezvényen számítanak özv. Horthy Istvánné és fia, ifj. Horthy István részvételére is.

 

Gecse Géza

 

Magyar Hírlap, 2012.augusztus 17. - kattintással